RZEKA - inspiruje, żywi, odkrywa, skłania do refleksji...
#tematrzeka to nagrania z osobami, które w sposób szczególny są związana z rzeką lub rzeka w ich życiu
stała się istotną inspiracją, pomocą w nowej twórczej drodze lub poszukiwaniu rozwiązania.
Poniżej prezentujemy nagrania z zaproszonymi gośćmi:
Michał Zygmunt
Gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Zbiera pojedyncze dźwięki i wykorzystuje w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów. Chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Ciekawą cechą twórczości jest eklektyczne połączenie najlepszych cech różnych gatunków muzyki, „wsiowych”
i światowych, awangardy z tradycją. Jest autorem 11 płyt, które nagrał zarówno solo, jak i we współpracy ze znakomitymi muzykami w najlepszych studiach nagrań. Doceniony przez słuchaczy w Polsce i za granicą.
Autor profesjonalnych nagrań terenowych dźwięków natury (albumy Dzikie Rzeki, Harmonia Natury dla WWF Polska) Współpracował z takimi znakomitościami jak: Jan Bang, Erik Honoré, Nils Petter Molvær, Roli Mosimann, Arve Henriksen. Jest współautorem Festiwalu Punkt Eklektik Session, który połączył dwa innowacyjne, europejskie festiwale i wpisał się w ogólnopolski kalendarz wydarzeń muzycznych. Pomysłodawca serii Odra Guitars- instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Autor muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk. Laureat nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii muzyka, doceniony za muzyczną indywidualność i odkrywanie innych wymiarów muzyki.
Bartek Jastrzębski
Doktor habilitowany kulturoznawstwa, pisarz, filozof, etyk. Mieszka we Wrocławiu, nad Odrą. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tropi motywy przewodnie codzienności, jej udręki i drobne nadzieje, którym poświęcił trzy tomy esejów: Pająk. Szkice prawie filozoficzne (2007), Próżniowy świat (2008) oraz Wędrówki po codzienności. Eseje o paru ważnych rzeczach (2011). Podróżnik, badacz i wielbiciel krain nieunijnych. Interesuje się pograniczem filozofii, antropologii i literatury, a także historią oraz poszukiwaniami duchowymi i religijnymi. W 2012 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za książkę Krasnojarsk zero (wraz z Jędrzejem Morawieckim). W 2014 roku ukazała się jego książka poświęcona współczesnemu szamanizmowi: Współcześni szamani buriaccy w przestrzeni miejskiej Ułan Ude. W 2015 roku opublikował tom esejów Ostatnie Królestwo. Szkice teologiczno-polityczne, za który uhonorowano go nagrodą Feniks. Obecnie zajmuje się przede wszystkim konserwatywną myślą społeczno-polityczną i jej związkami z teologią oraz filozofią religii.
Sylwia Szostak
Od 20 lat związana z tańcem. Mieszka w Krośnie Odrzańskim, nad Odrą.
Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Zielonogórskim kierunek : pedagogika,
specjalność: animacja – społeczno – kulturalna dodatkowa specjalność artystyczna : TANIEC.
Solistka tańca współczesnego pracująca pod kierunkiem Małgorzaty Konert (Studio
Tańca TAGIM), tancerka formacji hip-hopowej PAMP prowadzonej przez Filipa Czeszyka (Studio Tańca TRANS) z którą zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Polski (Brodnica
2001) i złoty medal Pucharu Polski w tańcu hip – hop (Łódź 2001)
Choreograf. Opracowała choreografię dla tego zespołu z którą Gawęda zdobyła
pierwsze miejsce na X Międzynarodowy Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal
Piosenki i Tańca „ Magia Italiana 2011 we Włoszech w Rimini oraz otrzymała
wyróżnienie na tym festiwalu za najbardziej oryginalną choreografię.
Założycielka Studia Tańca Nowoczesnego „ ETNA” oraz Fundacji wspierające młode talenty FOOTLOOSE.
Sławek Stańczak
Historyk, regionalista. Od urodzenia związany z miastem, które powstało nad rzeką - Krosnem Odrzańskim.
Autor i realizator licznych projektów z zakresu rozwoju lokalnego, promocji zielonego budownictwa, ekonomii społecznej. Od 5 lat związany z Lubuską Grupą Eksploracyjną „Nadodrze” gdzie jako prezes tejże organizacji kieruje licznymi badaniami i poszukiwaniami w obszarze przeszłości zachodniej Polski.
Jeśli znasz kogoś, z kim możemy porozmawiać - daj nam znać.
Pojedziemy i nagramy wywiad.
Projekt "#tematrzeka"
sfinansowany przez Narodowy
Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
ze środków Programu Fundusz Inicjaty
w Obywatelskich na lata 2014 – 2020 w ramach zadania
"Startuj z FIO-lubuskie lokalnie"
KONTAKT
+48 605 603 147
515kilometr@
site developement: ROBOTICKET
KONCEPT © 2021 Stowarzyszenie515